Dáma je starobilou strategickou deskovou hrou. Zde jsou k dispozici základní pravidla dámy. Plný text pravidel dámy vč. jejich stručné verze můžete nastudovat na webu České federace dámy. Pravidla turnaje Opálecká dáma jsou uveřejněna na stránce pravidla turnaje.
Šachovnice
Dáma se hraje na tmavých polích šachovnic různých rozměrů, Opálecká dáma využívá šachovnici o rozměru 8 × 8 polí. Počet kamenů se v různých verzích dámy liší, Opálecká dáma se hraje s osmi kameny postavených ve dvou řadách dle následujícího diagramu.
Šachovnice je orientována tak, aby měl každý hráč tmavé rohové pole po své levé ruce.
Základní tahy
První tah provádí hráč s bílými kameny, oba hráči pak provádí tahy střídavě.
Kameny se pohybují po tmavých polích diagonálně o jedno pole vpřed. Podmínkou je, že v cestě nestojí jiný kámen. | |
Dáma se pohybuje po tmavých polích diagonálně o libovolný počet polí vpřed či vzad. Podmínkou opět je, že v cestě nestojí jiný kámen. |
Speciální tahy
Braní soupeřových figur (kamenů i dam) probíhá přeskočením figury diagonálním směrem na následující neobsazené pole. Braní figur je povinné. V turnaji Opálecká dáma je neprovedení této povinnosti potrestáno odejmutím kamene, který zapomněl skákat. Toto odejmutí musí být provedeno bezprostředně po soupeřově tahu a samo o sobě není považováno za tah.
Braní několika figur najednou je považováno za jeden tah. Tento dvojskok (trojskok apod.) musí být tedy proveden celý.
Při existenci několika možností braní soupeřových figur existuje pravidlo, že dáma má přednost, což znamená, že se musí zvolit braní soupeřových figur dámou. V rámci turnaje Opálecká dáma je opominutí tohoto pravidla trestáno odebráním dámy, která měla brát soupeřovy figury a neučinila tak. Toto odebrání dámy není považováno za tah.
Kámen, který dojde na poslední řadu šachovnice, se přemění v dámu stejné barvy.
Provedení tahu
Dotkne-li se hráč úmyslně některé ze svých figur, musí s ní táhnout. Provede-li hráč tah a figuru pustí z ruky, je tah považovaný za provedený a nelze jej již měnit.
Ukončení partie
Partii vyhrává hráč, jehož soupeř…
…nemá žádné figury,
…se vzdal.
Partie končí remízou, pokud…
…mají oba hráči jednu dámu,
…se na šachovnici opakuje 3× stejná pozice,
…se na remíze oba hráči dohodli,
…je hráč na tahu, ale nemá žádnou možnost táhnout.1
Gratulujeme, právě jste se naučili základní pravidla dámy. Můžete zahájit partii nebo přijet k nám na turnaj.
Přejeme hezkou hru.
- Obecná pravidla dámy považují nemožnost táhnout za prohru. Typicky se jedná o zablokovaný kámen na kraji šachovnice. Opálecká dáma však hodnotí tuto situaci jako remízovou. ↩︎